Ortonyksja

Ortonyksja to dziedzina zajmująca się prostowaniem wkręcających się i wrastających paznokci. Problem ten dotyczy przede wszystkim paznokci stóp, dlatego ortonyksją zajmują się głównie specjaliści podolodzy. 

Nazwa „ortonyksja” pochodzi od dwóch greckich słów: „orto”, czyli „prostowanie” oraz „onyks”, czyli „paznokieć”. Początki ortonyksji i pierwsze jej metody opierały się na piłowaniu, dłutowaniu lub przeprowadzaniu operacji chirurgicznych. Dzisiejsze techniki są dużo bardziej wygodne dla pacjentów i dużo bardziej efektywne. Do poprawy kształtu paznokcia wykorzystuje się różnego rodzaju klamry, które zakłada się na paznokieć w taki sposób, aby zmienić jego tor wzrostu we niewłaściwym kierunku. Przynoszą one bardzo szybką ulgę w przypadku dolegliwości bólowych, a cały proces terapii jest bardzo skuteczny, przywraca na stałe właściwy tor wzrostu paznokciom. Konieczne jest jednak przestrzeganie wszystkich zaleceń podologa.

Klamry są najczęściej wykonane ze stali chirurgicznej. Zakłada się je na płytkę paznokcia – klejone albo montowane na kompozytach lub pod płytkę – na haczykach. Dobiera się je indywidualnie do danego paznokcia. Są one dyskretne, nie przeszkadzają w chodzeniu ani wykonywaniu codziennych czynności. Można je stosować nie tylko przy paznokciach wkręcających się i wrastających, ale także różnego rodzaju urazach i deformacjach, na przykład paznokciach szponowatych.

O tym, jak długo należy nosić klamrę, decyduje podolog. Paznokieć rośnie dość szybko, więc już po kilku dniach noszenia klamry zaczyna zmieniać swój bieg. By zmiana była jednak trwała, konieczna jest także „przebudowa” tkanek miękkich wokół paznokcia, a to trwa dużo dłużej. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy proces już się zakończył, czy klamrę trzeba będzie jeszcze nosić przez jakiś czas lub wymienić ją na inny model. Dlatego konieczne jest przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych.